SAATEN-UNION na Panoramie Pól w Śremie

Po raz kolejny na polach Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian odbyła się w środę 9.06.2012 imprez plenerowa o nazwie Dni Pola organizowana przez Timac Agro. Przybyli goście mieli okazję poznać strategię upraw oraz nawożenia m. in. pszenicy i jęczmienia.

Imprez ma odbyć się w jeszcze trzech innych lokalizacjach w Polsce, tak by spotkać się z wszystkimi zainteresowanymi pozyskaniem wiedzy o hodowli zbóż oraz ich nawożeniu.

Ostra zima spowodowała, że hodowcy zmuszeni są do regenerowania swoich upraw ozimych lub muszą je dokrzewiać. Pojawiało się pytanie, czym regenerować zniszczone chłodem i zalegającym długo śniegiem uprawy, w jakiej fazie, w jakiej temperaturze ect. Na te wszystkie pytania odpowiedzi udzielali eksperci m. in. Wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr hab. Witold Szczepaniak

Aby uniknąć sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia w tym roku, że zima nie była łagodna jak dotychczas, zdecydowanie rekomendować należy wybór odpowiedniej odmiany, gdyż to uprasza hodowle i nie zmusza rolników do poszukiwania rozwiązań chemicznych w celu poprawy jakości swoich upraw.

SAATEN-UNION tez był w Śremie ze swoimi odmianami hybrydowymi, takimi jak SU PERFORMER – żyto ozime i SU HYMALAYA - pszenica ozima, które w odróżnieniu do zbóż konwencjonalnych charakteryzują się duża zdrowotnością i odpornością na wyleganie, co w efekcie pozwala na zmniejszenie kosztów hodowli przez ograniczenie zużycia regulatorów wzrostu i środków ochrony fungicydową. Dla pszykładu pszenica SU HYMALAYA F1 mimo zimy wytworzyła dorodne kłosy, nieraz z 10-11 pięterkami.

Zwolennicy odmian konwencjonalnych mogli zobaczyć tez nasz sześciorzędowy jęczmień ozimy SU JAKUBUS, o wysokiej wartości paszowej, sprawdzonego w uprawie niemal we wszystkich warunkach glebowo-siedliskowych.

Zachęcamy do udziału w tego typu imprezach, gdyż dostarczają one wielu potrzebnym rolnikom informacji oraz dają możliwość wymiany własnych doświadczeń z upraw ozimin.

Alicja Wajs


Top